środa, 17 lipca 2013

Córka dymu i kości. Taylor Lainii

Dawno, dawno temu, anioł i diablica zakochali się w sobie.
Nie skończyło się to dobrze.

Karou to siedemnastoletnia uczennica Czeskiej Akademii Sztuk. Co ją wyróżnia? Z pewnością włosy koloru ultramarynu i ręce pełne tatuaży. Ponadto dziewczyna prowadzi podwójne życie. Jedno życie to zwykła uczennica, a drugie to pomocnica Dealera Marzeń. Nawet jaj najlepsza przyjaciółka nie zna prawdy i jest przekonana, że Bromstone oraz inne postacie zamieszkujące jej szkicowniki są tylko wytworem wyobraźni Karou. Tak właściwie to są oni jej rodziną i są chimerami. Tylko Karou jest człowiekiem. Czuje się przez to troszeczkę samotna. Gdzieś w głębi siebie czuje pustkę.

Pragnęła czyjeś obecności obok siebie, oparcia. Dotyku palców na karku i głosu witającego ją w ciemności. Kogoś, kto będzie czekał z parasolem, żeby odprowadzić ją do domu, i rozjaśni się w uśmiechu, kiedy zobaczy ją nadchodzącą.

Oprócz uczęszczania do szkoły, dziewczyna wykonuje zlecenia dla Dealera Marzeń. Zwykle polega to na zakupowaniu i zbieraniu zębów, które są Brimstonowi potrzebne. Niektóre z tych misji są niebezpieczne. I w trakcie jednej z takich misji spotyka anioła. Jednak anioł nie ma w stosunku do niej przyjaznych zamiarów. A Karou jest od włos od śmierci.

Jego spojrzenie było jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi. Był najpiękniejszą istotą, jaką Karou w życiu widziała. 

Od jakiegoś czasu na drzwiach przejść do sklepu Brimstone pojawiały się odciski dłoni. Wkrótce wszystkie przejścia zostają spalone, a zszokowana Karou zostaje sama. Postanawia jednak dowiedzieć się prawdy co stało się z jej rodziną. W tym celu wymyśliła plan dzięki, któremu dziewczyna może latać. Tym sposobem chce się udać do miejsca, które widziała w dniu kiedy zaatakował ją anioł.

Życzenia są nieprawdziwe. Nadzieja jest prawdziwa. Jest jedyną prawdziwą magią.

Tymczasem anioł nie może zapomnieć o niebieskowłosej dziewczynie. Karou budzi jego wspomnienia o kimś kogo kiedyś kochał, a kogo stracił. To podobieństwo sprawia, że znów się spotykają. I choć początkowo dziewczyna jest wrogo do niego nastawiona to już niebawem są w dobrej komitywie. Akiva zgadza się nawet ją zaprowadzić do swojego świata. Z czasem anioł odkrywa prawdę na temat Karou. Czy odkrycie prawdy zmieni stosunek Karou do Akivy? I co stało się z Bromstone i jej ukochaną rodziną?

"Córka dymu i kości" to niezwykła książka. Od razu odniosła ogromny sukces na całym świecie. Może i okładka nie jest zachwycająca, ale treść zdecydowanie to nadrabia. Bohaterowie książki wydają się tacy prawdziwi. I jeszcze Praga. Miałam swego czasu okazję być w tym przepięknym mieście. Nietrudno sobie wyobrazić Karou, a nawet Akivę spacerujący po uliczkach.

Wstyd się przyznać, ale książkę doceniłam dopiero z drugim razem. Z początku miałam mieszane uczucia. Trochę zniechęcało mnie to podzielenie na części. Teraz wiem, że mają one sens. Komu ją polecam? Wszystkim, którzy lubią dobrą lekturę.

Dawno, dawno temu anioł konał we mgle. 
Diablica uklękła nad nim i się uśmiechnęła.

Tytuł polski: Córka dymu i kości
Tytuł oryginału: Daughter of Smoke and Bone
Autorka: Laini Taylor
Wydawca: Wydawnictwo AMBER
Rok wydania: 2012
Cena: 37,80 zł
Ilość stron: 397