czwartek, 10 kwietnia 2014

Czarne serce - Elisa Puricelli Guerra

Czy myślałaś kiedyś, że spotkasz bohatera ze swoich snów? Sławna pisarka dla młodzieży, Kornelia Wyndham, zniknęła. Zostawiła nieukończony ostatni tom serii, której bohaterem jest idol tysięcy nastolatek, Narcyz Spark, posępny piosenkarz rockowy. Jej siostrzenica Viola zaczyna śledztwo, gdy nagle i niespodziewanie przed drzwiami domu pojawia się… piękny siedemnastolatek, który właśnie wyszedł ze stron książki ciotki…

Z pomocą ekscentrycznej bibliotekarki i nadętego francuskiego detektywa dwoje nastolatków zaczyna swoją pełną przygód podróż ulicami Londynu; śledzeni na każdym kroku przez bezlitosnego nieprzyjaciela, którego celem jest odnalezienie Kornelii przed nimi. Wszystkie poszlaki prowadzą na cmentarz Highgate, gdzie docierają do kamiennego anioła. Na jego przedramieniu wyryty jest napis „Czarne Serce”. Gdy Viola odkryje znaczenie tych słów, będzie mogła połączyć niezrozumiałe dla niej początkowo wątki historii i, być może, podbije serce niedostępnego Narcyza?


Viola to nastolatka, która mieszka w starym domu razem ze swoimi ciotkami - dziwaczkami. Jedna z nich Cornellia Wyndham jest znaną i sławną na całym świecie pisarką, która stworzyła postać Narcisscusa Sparksa, idola nastolatek. Wkrótce Cornelia znika, a jej siostry traktują to zupełnie normalnie. Tylko Viola mam przeczucie, że stało się coś złego. Postanawia rozwiązać zagadkę. Idzie jej to mozolnie, gdyż jedyna wskazówka to jedno zdanie zapisane na maszynie do pisania, które zostawiła jej ciotka. Kiedy tak dziewczyna rozmyśla nad jego znaczeniem do drzwi domu dzwoni dzwonek. Viola idzie otworzyć i przeżywa szok. na progu stoi ... Narcissus Sparks we własnej osobie. Początkowo dziewczynka myśli, że to tylko wyobraźnia. Szybko przekonuje się (a raczej zostaje przekonana), że to prawdziwy Narcissus, który jakimś sposobem wydostał się z książki. On również szuka Corneli, by pomogła mu wrócić do książki. I tak razem postanawiają odnaleźć zaginioną pisarkę.

"Czarne serce" to raczej książka dla osób w przedziale wiekowym od 14 do 18 lat. Ja co prawda już od dawna jestem po za tym przedziałem jednak lubię od czasu do czasu przeczytać sobie coś lekkiego i przyjemnego. A "Czarne serce" nadaje się w sam raz. Ponadto podoba mi się pomysł jaki wykorzystała autorka. No bo, która z nas nie chciałaby spotkać swojego ulubionego książkowego bohatera? Niestety takie rzeczy dzieją się tylko w książkach. Książka jest zabawna i napisana językiem zrozumiałym i prostym. Główna bohaterka zyskuje sympatię już od pierwszych stron. Ja osobiście bardzo ją polubiłam (pewnie dlatego, że ona podobnie jak ja lubi czytać). Również okładka robi wrażenie i choć mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce to w tym wypadku śmiało można to zignorować. Okładka bowiem dorównuje treści.

Tytuł polski: Czarne serce
Tytuł oryginału: Cuorenero
Autorka: Elisa Puricelli Guerra
Wydawca: Wydawnictwo AkapitPress
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 347  
Dracula: Nieumarły - Stoker Dacre, Holt Ian

Mroczny Książę powraca

Rok 1912. Londynem wstrząsa seria makabrycznych zbrodni. Nieliczni świadkowie wspominają o czarnym powozie bez woźnicy i mgle, która niczym całun spowija miejsce zbrodni. Oto miasto stało się areną, na której zmagają się dwie najpotężniejsze, znane historii istoty - śmiertelnie niebezpieczna i olśniewająco piękna hrabina Elżbieta Batory oraz jej największy wróg. Dracula.
Drogi uczestników walecznej wyprawy, którzy już raz stawili czoła najgroźniejszemu z wampirów przetną się raz jeszcze. Do walki staną Jonathan Harker, jego piękna żona Mina, ich zbuntowany syn Quincey, doktor Seward, lord Holmwood oraz sprytny profesor Abraham van Helsing. Dawni sojusznicy będą musieli wybierać między lojalnością a dumą. Pomiędzy śmiercią a mrocznym życiem istoty potępionej. Jednak zanim dawna więź się odrodzi, bestia odbierze życie dwóm bohaterom. Kto naprawdę stoi za krwawą zemstą, a kto jest zaledwie pionkiem w rozgrywce między potężnymi wampirami?
Tymczasem londyńska policja podejrzewa, że do miasta powrócił Kuba Rozpruwacz. Sprawa trafia na pierwsze strony gazet, a w niewyjaśnionych okolicznościach giną kolejne prostytutki. Tylko Mina domyśla się okrutnej prawdy. Budzi się w niej długo skrywana moc, która uczyni ją równą mrocznym przeciwnikom. Musi działać zanim bestia dotrze do jej syna. Zanim długo skrywany sekret wyjdzie na jaw.
Zanim dowie się Dracula.

Dracula: Nieumarły to pierwsza oficjalna kontynuacja kultowej powieści Brama Stokera Dracula. Dacre Stoker, krewny słynnego pisarza, oraz Ian Holt, doświadczony autor i scenarzysta, sięgnęli do niepublikowanych wcześniej notatek twórcy, by z rozproszonych zapisków odtworzyć dalsze losy rumuńskiego księcia. W ten sposób do rąk czytelnika trafia niezwykła opowieść o walce, miłości i przetrwaniu. Mroczny Dracula powraca - wciąż tak samo pociągający i poruszający - dręczony wyborem między miłością do kobiety, a naturą, która zmusza go do okrucieństwa. Jednak zanim odzyska miłość ukochanej, przyjdzie mu stanąć do walki z groźnym przeciwnikiem - krwawą hrabiną Elżbietą Batory, której mordercze dokonania zapewniły stałe miejsce na kartach historii. Piękna, demoniczna i bezwzględna zrobi wszystko, by zniszczyć swego wroga i to, co jest dla niego najcenniejsze.

Z tą książką powraca Dracula.
Jedyny.Prawdziwy.Wampir.

Tytuł polski: Dracula: Nieumarły
Tytuł oryginału: Dracula. The Un-dead
Autorzy: Dacre Stoker, Ian Holt
Wydawca: ZNAK
Rok wydania: 2009

Ilość stron: 376Najlepsze w książce jest to ...