niedziela, 19 października 2014

Trylogia Beth Revis ....

W OTCHŁANI:
Nieodległa przyszłość. Siedemnastoletnia Amy i jej rodzice biorą udział w misji, której celem jest zaludnienie nowej planety. Podróż ma trwać trzysta lat, dlatego pasażerowie poddani są hibernacji. Któregoś dnia Amy zostaje brutalnie zbudzona z lodowatego snu. Ktoś próbuje ją zamordować! Statek kosmiczny zmienia się w zdradliwą pułapkę. Jego mieszkańcy poddali się władzy Najstarszego, despotycznego i przerażającego przywódcy. Jest jednak jeszcze Starszy - zafascynowany Amy zbuntowany nastolatek i następca Najstarszego. Zdeterminowany, by przejąć władzę. Czy Amy może mu zaufać?
MILION SŁOŃC:
Na statku zapanowała radość z powodu obalenia dyktatury dotychczas kierujących misją. Nie trwała ona jednak długo. Zwycięzcy przekonują się, że sprawowanie władzy nad kilkoma tysiącami ludzi uwięzionych wewnątrz stalowych ścian nie jest prostym zadaniem.Po pełnych napięcia chwilach misja zdaje się zdążać ku końcowi. Jednak odnaleziony tajemniczy dziennik podróży znów postawi Amy i Starszego przed trudnym dylematem. Czy uda im się postawić stopę na upragnionym lądzie?


CIENIE ZIEMI:
Uczestnicy misji docierają do nowej Ziemi, lecz towarzyszy im poczucie przeraźliwej grozy. Są osaczeni przez krwiożercze bestie i paraliżującą roślinność, zagrażają im nieznane technologie. Pojawiają się kolejne morderstwa. Czyżby planeta próbowała zabić swoich kolonizatorów?
Początek cudownej trylogii autorki Beth Revis dzieje się w nie tak dalekiej przyszłości. Amy razem z rodzicami bierze udział w misji, która polega na tym, że wybrani ludzie polecą na inną planetę zdatną do zamieszkania. Lot ma potrwać 300 lat (wg. umowy, którą Amy podpisała). Niestety dziewczyna zostaje obudzona wcześniej (tak się przynajmniej początkowo wydaje). Tym, który ją wyburza jest Starszy. Starszy jest człowiekiem urodzonym na statku Błogosławiony i zostaje wychowany na przyszłego przywódcę. A dlaczego Starszy zdecydowała się ingerować w "sen" Amy? Otóż jego uwagę zwracają jej czerwone włosy i niezwykle jasna cera. Na Błogosławionym wszyscy są podobni i ta jej "inność" zafascynowała młodego chłopaka. Czy Amy wybaczy mu, że obudził ją przed czasem? I jak dziewczyna przetrwa na statku, gdzie jest uznawana za dziwoląga? 

Przyznaję, że za pierwszym razem kiedy przeczytałam "W otchłani" nie potrafiłam jej do końca docenić. Dopiero teraz za drugim razem zrozumiałam jaka ta książka jest wspaniała. Na szczęście seria jest zakończona i miałam na półce odłożone już: "Milion słońc" i "Cienie ziemi". Bardzo lubię czytać serie w całości. I tu miałam okazję zaraz po pierwszej części sięgnąć po kontynuację. 

Pomysł stworzenia historii, która dzieje się w kosmosie może i nie jest oryginalny, ale ten jest bardzo fajny. Chociaż nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zamieszkać na innej planecie. Zwłaszcza kiedy naszej Ziemi nic nie zagrażało. No ale ostatecznie ludzie przepowiadają, że kiedyś tam będzie to możliwe. Czy zgłosiłabym się na ochotniczkę? Nie. No chyba, że przeżyłabym podobne przygody co Amy i znalazła miłość w kosmosie. 

Autorka spisała się na medal i nie dziwię się, że cała seria okazała się bestsellerem. Świetnie wykreowane postacie, które nie można nie polubić. Na początku Amy jest zagubiona i przerażona wizją spędzenia na Błogosławionym pięćdziesięciu lat by spotkać się z rodzicami. Podoba mi się, że z czasem nabiera hardości i już nie zachowuje się jak mała biedna zagubiona dziewczynka. Natomiast jeśli chodzi o Starszego to od samego początku mi się podobał. Nie był taki sztywny. Lubił łamać zasady ustanowione na statku i dożył do prawdy. Dzięki temu on i Amy odkryli przerażającą prawdę, którą ukrywał Najstarszy. 

Teraz pochwalę okładki (z wyjątkiem "Milion słońc". Te z pierwszej i trzeciej części są śliczne. Natomiast z drugiej niestety wydawnictwo zawaliło sprawę. Zupełnie nie pasuje do całości. No ale pocieszam się tym, że mogło być znacie gorzej. Tak czy inaczej nie ocenia się książki po okładce. A treść wynagradza ten mały mankament. Z czystym sercem polecam przeczytanie całej serii. 

Tytuł polski: W otchłani
Tytuł oryginału: Across The Universe
Autorka: Beth Revis
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 21.03.2012
Ilość stron: 392

Tytuł polski: Milion słońc
Tytuł oryginału: A Million Suns
Autorka: Beth Revis
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 28 października 2013
Ilość stron: 376

Tytuł polski: Cienie Ziemi
Tytuł oryginału: Shades of Earth
Autorka: Beth Revis
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 30.04.2014
Ilość stron: 392