czwartek, 11 lipca 2013

Anna we krwi. Kendare Blake

Chciałem zobaczyć ją. Po raz ostatni.

Cas, a właściwie Tezeusz Cassio  jest zawodowym zabójcą duchów. Spotykamy go w trakcie polowania na jednego ducha, który zabił już kilka osób. Priorytetem chłopaka są duchy, które mordują ludzi. W tym celu razem z matką i wrednym kotem "wędrują" po świecie.

Nazywa się Tybalt. Niesforne stworzenie i niespecjalnie za mną przepada. Dawniej miałem dziwny zwyczaj wyrywania mu sierści z ogona i roznoszenia czarnych kłębków po całym domu.

Mimo swej niechęci do futrzaka Cas wie, że odgrywa on ważną role. Koty są dobre w odnajdywaniu duchów. Po wykończeniu ducha chłopak dostaje namiar na ducha zwanego Anna we Krwi. Przeprowadza się do miasteczka, gdzie miało miejsce morderstwo dziewczyny Anny Karlov. Pewnej nocy razem z nowymi znajomymi udaje się do domu Anny we Krwi. Tam dochodzi na jego oczach do tragedii. Jeden z uczestników zostaje brutalnie zamordowany przez ducha. Chłopak jednak zostaje ocalony i od tej pory czuje jakąś więź ze zjawą. Cas i jego znajomi, czyli Thomasem i Carmel zaczynają polowanie na ducha. Jest to trudniejsze niż dotychczas. Zjawa różni się od innych, z którymi Cas miał do czynienia.

To właśnie jest w duchach ciekawe. Człowiek za życia mógł być normalny lub względnie normalny, po śmierci jednak zamienia się w obsesyjnego szaleńca. 

Po długich przygotowaniach udaje im się unieszkodliwić Annę, a tym samym zdjęcie z niej klątwy. Klątwy, którą rzuciła jej matka czarownica. Jednak to nie koniec, a dopiero początek. Cas i Anna zbliżają się do siebie. Ich sielankę przerywają trzy morderstwa. Sposób zabicia przypomina Casowi o śmierci ojca, który został zabity w ten sam sposób. Od zawsze chciał pomścić ojca. Teraz kiedy ma ku temu okazję wychodzi na jaw prawda o sztylecie athame. Cas, Anna, Thomas i Carmel muszę zebrać siły zniszczyć śmiertelne zagrożenie. Czy zwykłym ludziom uda się pokonać "demonicznego" ducha? Czy kiełkujące uczucie miedzy łowcą duchów a zjawą ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

"Anna we krwi" to moje pierwsze spotkanie z tego typu książką. Nie jestem zwolenniczką duchów, ale ta książka przypadła mi do gustu. Początkowo mam problem z przystosowaniem się na tryb chłopięcy. Zwykle czytam książki, w których to dziewczyna jest narratorką. Cas to typowy nastolatek z nietypowym zajęciem. Jest bardzo zaangażowany w wykonywanie swojego zadania zabijania duchów. Choć być może troszeczkę jest za pewny siebie.

Prawdziwie zepsute dusze idą dalej, płoną, obracają się w pył lub odradzają się pod postacią żuków gnojaków. 

Książka trzyma w napięciu od pierwszej strony. W skali od jeden do dziesięciu dałabym jej siedem i pół. Komu ją polecam ? Przede wszystkim tym co nie boją się duchów.

Tytuł polski: Anna we krwi
Tytuł oryginału: Anna dressed in blood
Autorka: Kendare Blake
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2012
Cena: 34 zł
Ilość stron: 319
 


Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata - Susan Ee

Aniele, stróżu mój ... szeptaliśmy przez setki lat. Myliliśmy się. Teraz to właśnie ONE okazały się naszym największym koszmarem.

„Angelfall” autorstwa Ee Susan to pierwsza książka, w której anioły nie są tak dobre za jakie je dotychczas uważaliśmy. Te anioły się okrutne i śmiertelnie niebezpieczne. I pragną władzy nad naszym światem.

Główna bohaterka mieszka w świecie opanowanym przez anioły. W świecie, w którym każdy następny dzień jest wielką niewiadomą. By przetrwać trzeba walczyć.
Młoda dziewczyna Penryn uciekając z domu wraz z siostrą staje się świadkiem walki aniołów. Walki, w której jej młodsza siostrzyczka zostaje porwana przez anioła, a jeden z walczących aniołów traci skrzydła. Zdeterminowana dziewczyna rusza na ratunek swojej kochanej siostrzyce. A przy boku ma tajemniczego anioła, z którym przemierza zniszczone i opuszczone miasta. Choć jej towarzysz jest aniołem z czasem między nimi rodzi się nić zaufania.

Zatrzymuję wózek obok śpiącego mężczyzny. Obok anioła! Chciałam powiedzieć "anioła".

 I tak anioł decyduje się zaprowadzić ją do miejsca, gdzie może znajdować się jej siostra. Wspólna podróż zbliża ich do siebie. Czy Penryn uda się uratować siostrę? Czy tajemniczy Raffe okaże się jej sprzymierzeńcem czy może wrogiem?

- Przyjaciele nazywają mnie Gniew - odpowiada poza kolejnością Raffe. - A wrogowie mówią do mnie Błagam Miej Litość (...)

O tej książce wiedziałam już od jakiegoś czasu. Miałam okazję ją przeczytać dużo wcześniej niż została wydana. Od razu się w niej zakochałam. Jest rewelacyjna. Kiedy więc dowiedziałam się, że ma zostać wydana po polsku byłam w siódmym niebie. "Angelfall" tak właściwie zadebiutowało w formie elektronicznej (e-book). Uzyskawszy świetne recenzje autorka postanowiła wydać tę książkę. Szybko znalazła się na liście najlepszy książek. I z tego co zauważyłam również w Polsce cieszy się popularności, a recenzje są w większości pozytywne.

Jak już dowiedziałam się, że ma być wydana to wystarczyło już tylko czekać aż pojawi się na sklepowych półkach. To bardzo przyjemne uczucie trzymać świeżo wydaną książkę w swoich łapkach. A w szczególności tę. Bohaterka radzi sobie, moim zdaniem, bardzo dobrze w świecie zawładniętym przez anioły. Jest krnąbrna, pyskata a jednocześnie bardzo lojalna wobec rodziny. Dla swojej młodszej siostry zrobi wszystko. Uda się nawet do siedliska wroga.

Nigdy nie zdawałam sobie sprawy, jak wielkim zwycięstwem jest przeżycie kolejnego dnia.

Książkę gorąco polecam bowiem czyta się ją lekko i przyjemnie. Wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu aż do samego końca.

Tytuł polski: Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata
Tytuł oryginalny: Angelfall
Autorka: Susan Ee
Wydawca: Wydawnictwo FILIA
Rok wydania: 2013
Cena: 36.90 zł
Ilość stron: 308 


Na ten rok (listopad) jest zapowiadana premiera drugiej części. Oczywiście w Stanach. Wydawnictwo FILIA obiecało jednak szybko ją wydać. Tak więc z niecierpliwością czekam na tę chwilę.