czwartek, 24 października 2013

Cierpienia młodego wampira - Tim Collins

"Chloe uśmiechnęła się do mnie na matematyce, ale wtedy wysunęły się moje kły, nie mogłem więc uśmiechnąć się do niej. Gdybym tylko mógł jakoś wyrazić swoje prawdziwe uczucia. Może napiszę wiersz."

Nigel Mullet jest po prostu zwyczajnym, przeciętnym wampirem. Został przemieniony w trudnym wieku piętnastu lat i pozostanie w tym wieku na zawsze, zmagając się po wsze czasy z trądzikiem, mutacją i nieporadnością w kontaktach z dziewczynami.

Książka ta jest błyskotliwym i dowcipnym pamiętnikiem Nigela. Zapisał w nim desperackie próby zwrócenia uwagi miłości swojego życie, Chloe, ciągłe zawstydzenie zachowaniem swoich wampirzych rodziców (to takie żenujące, kiedy próbują gryźć twoich kolegów) oraz jak bardzo wszystko wydaje się niesprawiedliwe, kiedy jest się nieumarłym od ponad osiemdziesięciu lat, a nigdy nie miało się dziewczyny.

Bohater zmuszony jest do spędzania czasu z gotami i emo, by nie zwracać na siebie uwagi. Bez końca walczy też z dezorientującym pragnieniem zatopienia kłów w szyi Chloe. Czy kiedykolwiek zdobędzie swoją ukochaną?

" Poszedłem dziś do szkoły. Później wybrałem się na spacer z Chloe. Gdy wróciłem do domu, wypiłem na obiad krew grupy AB+."

"Cierpienia młodego wampira" to typowa książka dla nastolatków. Jest pisana prostym językiem i obfituje w śmieszne sytuacje. Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Tak właściwie to z nudów. Książka nie jest gruba i bardzo szybko się ją czyta. A właśnie czegoś takiego potrzebowałam. I cóż mogę napisać? Jest śmieszna. A problemy "nastoletniego" wampira bardzo przypominają te, które przeżywają śmiertelni nastolatkowie. Oczywiście jest parę wyjątków np. picie krwi, zima skór i to co zwykle dotyczy wampirów. "Cierpienia młodego wampira" pokazują, że nie łatwo być nastoletnim wampirem. Polecam książkę raczej młodszym czytelnikom, choć moim zdaniem każdy się przy niej będzie dobrze bawił.

Tytuł polski: Cierpienia młodego wampira
Tytuł oryginału: Diary of a Wampy Vampire
Autor: Tim Collins
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2013
Cena: 25 zł (w Empiku)
Ilość stron: 188