środa, 18 września 2013

Zmierzch - Stephenie Meyer


- A to dopiero - mruknął Edward - Lew zakochał się w jagnięciu (...)
- Biedne głupie jagnię - westchnęłam.
- Chory na umyśle lew masochista.

Bella przeprowadza się ze słonecznego Phenix do ponurego i deszczowego miasteczka Forks w stanie Waszyngton. Dziewczyna zdecydowała się zamieszkać z ojcem ,który jest w miasteczku komendantem policji. Już pierwszego dnia Bella zauważa piątkę uczniów, którzy wyróżniają się pod względem urody. Od nowo poznanej koleżanki dowiaduje się, że są to Cullenowie, czyli: Edward, Alice, Jasper, Emmet i Rosalie. Szybko też okazuje się, że dziewczyna będzie miała biologię z Edwardem, którego reakcja na jej pojawienie się w klasie ją zaskakuje. Jest przekonana, że chłopak ją nienawidzi. I dopiero tydzień później Edward po raz pierwszy się do niej odzywa. Jednak nadal zachowuje dystans co strasznie kusi Bellę by odkryć jego tajemnice. Kiedy już poznaje prawdę o Edwardzie i jego rodzinie jej życie ulegnie zmianie. Co więcej wkrótce dziewczyna stanie oko w oko ze śmiercią w postaci niebezpiecznego wampira Jamesa. Mimo, że Bella dowiaduje się kim jest zabójczo przystojny Edward jej uczucie nie tylko nie znika, ale staje się jeszce bardziej mocniejsze. Czy miłość śmiertelniczki do wampira jest możliwa? Być może jest, ale na jej drodze stoją przeszkody nie tylko natury "nieśmiertelności". Jeśli Bella chce wiązać jakieś nadziej z Edwardem to musi dochować tajemnicy nawet przed własnym ojcem.

Wtuliłam twarz w jego ramię.
- Kocham Cię - szepnęłam.
-  Jesteś całym moim życiem.


"Zmierzch" trafił w moje ręce dzięki siostrze, która mi poleciła tę książkę zachwalając ją, że jest świetna. Z początku kiedy przeczytałam opis i zauważyłam, że główny bohater ma na imię Edward pomyślała: "Ale kicha. Kto chciałaby mieć na imię Edward?". Jednak po przeczytaniu uznałam, że to staromodne imię idealnie pasuje do wampira, w którym zakochała się Bella. Jest to też pierwsza książka o wampirach jaką przeczytałam. Tak właściwie to od niej zaczęła się moja pasja czytania z czego teraz bardzo się cieszę.

- Kocham Cię - powiedział - To marna wymówka, ale i szczera prawda.

"Zmierzch" odniósł ogromny sukces na całym świecie. Ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Niektórzy uważają, że jest to banalna książka. I być może mają trochę racji. Ale czy o to chodzi? Bo według mnie to chodzi o przyjemność czytania. A "Zmierzch" moim skromnym zdanie czyta się bardzo przyjemnie. Nasza szara rzeczywistość jest tak beznadziejna, że warto zagłębić się w książkowe światy choćby tylko na chwilę. A czytając tę książkę wyobrażałam sobie jak by to było gdyby wampiry istniały naprawdę. Wiele nastolatek, które przeczytały "Zmierzch" marzyły o takim Edwardzie. Uważam, że Pani Meyer należą się brawa za stworzenie tak pięknej historii, która poruszyła wiele dziewczyn na całym świecie.

Tytuł polski: Zmierzch
Tytuł oryginału: Twilight
Autorka: Stephenie Meyer
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2007
Cena: 29,90 zł
Ilość stron: 416