poniedziałek, 31 marca 2014

Książki, na które czekam w 2014 roku :)

Jak każdy czytelnik ja również mam książki, na które wydanie czekam w bieżącym roku. Niestety sytuacja oczywiście jest niepewna i pozostaje trzymać kciuki, że wydawnictwa się wyrobią. Ok. A to lista:

 1. Angelfall. Penryn i Świat Po - Susan Ee
 2. Wierni wrogowie - Olga Gromyko
 3. Trzecia część Córki Dymu i Kości - Taylor Lainii (podobno Amber planuje wydać na jesień 2014)
 4. Nieśmiertelny - Elisa Puricelli Guerra
 5. Trzeci tom Kim jesteś, Sky? - Joss Stirling
 6. Czwarty tom Kronik krwi - Richelle Mead
 7. Drugi tom Rywalek - Elita - Kiera Cass (zapowiedź na lato)
 8. Trzecia część Przez burze ognia: "Into the Still Blue"- Veronica Rossi (wyd. planuje na lipiec)
 9.  Drugi tom Wszechświaty - Leonardo Patrignani
A to książki, na które czekam ale nie wiem czy w ogóle zostaną wydane. A jak zostaną to nie znam jeszcze daty:

 1. Drugi i trzeci tom Idealnej chemii (Rules of Attraction i Chain Reaction) - Simone Elekles
 2. Drugi tom Czas żniw - Samantha Shannon
 3. Trzecia część Nevermore - Kelly Creagh
 4. Kolejny tom Piątej Fali - Rick Yancey
 5. Ostatni tom Ostatniej spowiedzi - Nina Reichter

I to chyba tyle :) Szkoda, że w Polsce z czytelnictwem jest tak słabo. Niestety statystyki są jakie są i nice wiele możemy z tym zrobić. Wiem też, że ci co czytają starają się nadrobić te braki (ja sama czytam książki za dwie-trzy osoby), ale to wciąż jak widać za mało. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni. 
Rywalki - Kiera Cass

Dla trzydziestu pięciu dziewcząt Eliminacje są szansą ich życia. To dzięki nim mają szansę uciec z ponurej rzeczywistości. Ze świata, w którym panują kastowe podziały, wprost do pałacu, w którym będą spełniane ich życzenia. Z miejsca, gdzie głód i choroby są na porządku dziennym, do krainy jedwabi i klejnotów. Celem Eliminacji jest wyłonienie żony dla czarującego i przystojnego księcia Maxona.
Każda dziewczyna marzy o tym, by zostać Wybraną. Każda poza Americą Singer.
Dla Ameriki Eliminacje to koszmar. Oznacza konieczność rozstania z Aspenem – jej sekretną miłością i opuszczenie domu. A wszystko tylko po to, by wziąć udział w morderczym wyścigu o koronę, której wcale nie pragnie.Jednak gdy spotyka Maxona, który naprawdę przypomina księcia z bajki, America zaczyna zadawać sobie pytanie, czy naprawdę chce za wszelką cenę opuścić pałac. Być może życie o jakim marzyła wcale nie jest lepsze niż to, którego nawet nie chciała sobie wyobrazić…


Amierica została wybrana do udziału w eliminacjach na narzeczoną księcia Maxona. Dziewczyn początkowo nie ma zamiaru w tym uczestniczyć ze względu na ukochanego. Jednak on, który dręczy się tym, że nie może zapewnić jest dostatniego życia namawia ją by zgłosiła się. Ami z wahaniem zgadza się. W głębi duszy ma nadzieję, że nie zostanie wybrana. Ku jej zaskoczeniu Ami zostaje wybrana. Po pierwszym szoku nadchodzi drugi. Otóż Aspen zrywa z nią. Zrozpaczona dziewczyna z niecierpliwością czeka aż opuści rodzinny dom i uda się do pałacu. Ami chce zapomnieć o ukochanym, który jak jest przekonana ma już inną. Eliminacje to dla niej szansa by zapomnieć. Czy kiedy Ami pozna księcia pomoże on jej zapomnieć o Aspenie? Ami również musi uważać na rywalki, które nie cofną się przed niczym by wyeliminować konkurencję. Na szczęście Ami znajduje kilka przyjaznych dziewczyn, z którymi wspólnie się trzymają. Mimo odległości dziewczyna nie może przestać myśleć o Aspenie. Z pomocą przychodzi jej Maxon, który domyśla się, że Ami cierpi i oferuje jej swoją pomoc. Zapewnia ją, że zatrzyma ją jak najdłużej. Dzięki temu młody następna tronu ma cichą nadzieję, że dziewczyna zapomni o ukochanym i z czasem może odwzajemni jego uczucia. Kiedy już wszystko zmierza w dobrym kierunku Ami przeżywa szok. Okazuje się, że jednym z gwardzistów królewskich jest ... Aspen. Zdezorientowana dziewczyna nie wie co o tym myśleć. Co więcej chłopak oznajmia jej, że chcę ją odzyskać i będzie walczyć o jej miłość. I tam Ami ma ciężki orzech do zgryzienia. Znalazła się miedzy młotem a kowadłem, a właściwie między przystojnym i uroczym księciu Maxonem a chłopakiem, którego zna od dawna i do którego wciąż coś czuje Aspenie. Jaki będzie jej wybór? Czy Ami da jeszcze jedną szansę ukochanemu, który złamał jej serce na tysiące kawałków?

„Ty sobie nie dajesz rady z płaczącymi kobietami, a ja nie radzę ze spacerami u boku księcia.”

"Rywalki" to typowa książka dla nastolatek. Jest pisana prostym i zrozumiałym językiem. Jednak czytając książkę przypominała mi inną "Akademia księżniczek" autorstwa Shannon Hale, w której również książe szuka żony wśród zwykłych dziewczyn. Czy książka zapada w pamięć? Tak! Ja co prawdą już nie jestem nastolatką jednak lubię czytać takie lekkie i przyjemne książki. A "Rywalki" są właśnie taką pozycją, która pozwala zapomnieć o otaczającej rzeczywistości i przenieść się do świata rywalizacji o uwagę przystojnego księcia. Również okładka zwraca uwagę i przyznaję, że to właśnie z jej powodu zakupiłam książkę. I choć mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce to w tym wypadku ta zasad jest nieważna. Okładka w 100% dorównuje treści. Gorąco polecam "Rywalki".

Tytuł polski: Rywalki
Tytuł oryginału: Selrction
Autorka: Kiera Cass
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 333
Cena: 37,90