sobota, 7 grudnia 2013

Żelazny król - Julie Kagawa

Żelazo i lód.

I zgubna miłość żądająca niemożliwego wyboru...
Nazywam się Meghan Chase.
Za niecałe dwadzieścia cztery godziny skończę szesnaście lat.


Słodka szesnastka. Napisano mnóstwo opowieści, piosenek i wierszy o tym wspaniałym wieku, kiedy dziewczyna znajduje prawdziwą miłość, cały świat ma u stóp, a przystojny książę porywa ją w stronę zachodzącego słońca.

Nie sądzę, żeby ze mną miało tak być tak samo...
Bo Meghan Chase jest pisane pójść za głosem przeznaczenia i głosem serca na dwór króla elfów – pięknych i przerażających… 

Megan zawsze czuła się obca: w domu, odkąd zaginął jej ojciec, i w szkole, gdzie nie ma żadnych przyjaciół poza Robem. Zna go od zawsze, ale nie wie, że jej wesoły kumpel nie jest zwykłym chłopakiem...

W dniu jej szesnastych urodzin – w dniu, w którym stanie się coś strasznego - Rob wyjawi jej prawdę, która odkryje przed nią świat, którego istnienia nie przeczuwała, i miłość, o jakiej nie śniła. Bo przeznaczeniem Megan jest odegrać rolę w wojnie magicznych królestw, powstrzymać zło, jakiemu nie odważy się sprzeciwić żaden elf, i dokonać wyboru pomiędzy dwoma śmiertelnymi wrogami: swoim najlepszym przyjacielem a mrocznym księciem, który może wolałby widzieć ją martwą niż pozwolić jej dotknąć swego lodowatego serca…

Urodziny Megan burzy porwanie jej młodszego brata. Jedyną osobą, która może ją zaprowadzić do brata jest jej najlepszy przyjaciel, Rob. Co więcej okazuje się, że jej braciszek został porwany do krainy pełnej mrocznych elfów i innych cudacznych stworów. Kiedy już Megan się tam znajdzie odkryje prawdę o sobie. Okazuje się, że dziewczyna jest córką Letniego króla elfów, Oberona. Jej "ojciec" nie jest zadowolony z jej obecności. Uważa, że Megan grozi niebezpieczeństwo ze strony zimowych elfów. Jednym z tych mrocznych, który poluje na dziewczynę jest książe Zimowego Dworu. Zrobi on wszystko żeby sprowadzić ją na dwór królowej Mab. Zgadza się zawrzeć umowę z Megan. Dziewczyna prosi go o pomoc w uwolnieniu brata w zamian ona uda się z nim do jego królestwa. Choć niechętnie chłopak na to przystaje. Ich podróż w poszukiwaniu młodszego brata jest pełna niebezpieczeństw. A między Megan i Ashem zaczyna kwitnąć uczucie, które nie będzie zaakceptowane przez dwory. Czy uda im się odnaleźć Ethana? Czy pokonają Żelaznego Króla, który zagraża magicznym istotą? Czy Ash mimo kiełkującego w sercu uczuciu do Megan zabierze ją do królowej Mab?

W książce znajdziecie zakazaną miłość, piękne i mroczne elfy i śmiertelne niebezpieczeństwo.

Tytuł polski: Żelazny król
Tytuł oryginału: The Iron Fey #1: The Iron King
Autorka: Julie Kagawa
Wydawca: Wyd. AMBER
Rok wydania: 2011
Cena: 35,80 zł
Ilość stron: 351 

Wilczyca - Katarzyna Berenika Mszczuk

Powieść Wilczyca Katarzyny Bereniki Miszczuk trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Niebezpieczne projekty tajnej grupy genetyków, zagrożenie życia głównych bohaterów, eksperymenty na ludziach, wyścig z czasem i FBI, nie wspominając o grupie młodzieży, której członkowie pod pewnym względem znacznie różnią się od innych ludzi, nie pozwalają czytelnikowi odetchnąć ani na chwilę. Sensacja dynamicznie splata się z thrillerem medycznym. Elementy horroru przenikają świat sennego amerykańskiego miasteczka. Ale to nie bogactwo gatunkowe czy fabularne czyni tę książkę wyjątkową. Sprawia to postać głównej bohaterki Margo, której osobowość, poczucie humoru słabość do dzikich zwierząt tworzą piorunującą mieszkankę. Wilczyca jest kontynuacją wydanej 3 lata temu powieści Wilk. W obu książkach młoda autorka po mistrzowsku zmierzyła się ze światem własnej wyobraźni, a stworzony przez nią cykl ma szansę stać się równie wielkim hitem jak bestsellerowa saga Stephanie Meyer.

No i mamy dalsze zabawne przygody Margo i jej przyjaciół. Po wydarzeniach z pierwszej części wydawać by się mogło, że wszystko wraca do normy. Nic bardziej mylnego. Margo i reszta "wilków" nadal jest obserwowana przez Instytut. A co więcej w ich miasteczku dochodzi do kilku morderstw. Podejrzenia Margo padają oczywiście na Instytut. Bowiem sprawcą z całą pewnością nie jest człowiek, a włochata bestia. Bestia, która rozpoczęła polowanie na dziewczynę. Z pomocą przychodzi jej Max, który zostaje ciężko ranny i trafia do szpitala. Na szczęście udaje im się unicestwić bestię. Jednak to nie koniec ich kłopotów. Po wyjściu ze szpitala Max zmienił się. Stał się bardziej agresywny i często miewa ataki migreny, co bardzo martwi Margo i Akiego. Jednemu z wilków udaje się włamać do komputerów w Instytucie i odkrywa, że mają antidotum na ich "wilczego wirusa". Postanawiają go zdobyć by pomóc Maxowi, z którym jest coraz gorzej. I tak Margo, Aki i Mark włamują się znowu do Instytutu. I podobnie jak poprzednio pakują się w kłopoty, z tą różnicą, że tym razem udaje im się wyjść z nich cało. No i oczywiście mają ze sobą szczepionkę, którą od razu aplikują Maxowi. Osiągają swój cel i wydaje się, że to koniec ich problemów. Ale nie. Okazuje się, że w ich grupie jest "szpieg" Instytutu. A kto jest tym szpiegiem?

Ja wam tego niestety nie powiem. Za to zachęcam was do przeczytania drugiej części przygód Margo Cooks. Warto po nią sięgnąć chociażby dla: Margo i Maxa, który jest naprawdę wspaniały. Tak więc szybciutko do biblioteki wypożyczyć "Wilczycę", usiąść wygodnie i zagłębić się w zabawnych przygodach stworzonych przez Katarzynę Berenikę Miszczuk.

Tytuł: Wilczyca
Autorka: Katarzyna Berenika Miszczuk
Wydawca: Egmont
Rok wydania: 2009 (wyd.I), 2013 (wyd.II)
Cena: 29,90 zł
Ilość stron: 439