czwartek, 25 lipca 2013

Ciemność przed świtem - J.A.London

Ale czasem po prostu chcemy udowodnić, że nie boimy się ciemności.

Dawn niedawno straciła rodziców. Właśnie skończyła szkolenie na nową wysłanniczkę ludzi, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przed wampirami. Przed dziewczyną trudne zadanie - musi przekonać Lorda Valentine, że są małe szanse na dostarczanie większy ilości krwi.

Noc przed swoją pierwszą "misją" Dawn razem z przyjaciółką Tegan wybierają się na imprezę. Szybko ją opuszczają i w drodze do domu zostają zaatakowane przez wampiry. Ratuje je tajemniczy Victor, który odprowadza je do domu.

Jestem po prostu chłopakiem, który znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie.

Dziewczyna z początku bierze go za Strażnika Nocy. Jednak następnej nocy kiedy nadszedł czas spotkania z Lordem Valentinem okazuje się, że była w wielkim błędzie. Victor jest wampirem i na dodatek synem Lorda Valentine. Ku jego zaskoczeniu Dawn go nie wydaje.


W mieście dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest wampir. By zrozumieć to Dawn pyta o to Victora. Wkrótce razem dążą do tego by obalić krwawe rządy jego ojca. Ich współpraca bardzo zbliża ich do siebie. Poglądy chłopak różnią się od tych, które ma jego ojciec. Z czasem okazuje się, że mają jeszcze jednego wroga. Znacznie groźniejszego niż sam Lord Valentine. Bo ten wróg jest wampirem chodzącym za dnia. Czy uda im się ochronić miasto przed nowym niebezpieczeństwem?

Jesteś dla mnie każdym wschodem słońca, którego nigdy nie zobaczę.

"Ciemność przed świtem" to książka w sam raz dla nastolatek. Jest dziełem Jan i Alex Nowasky. Jan jest bardziej znana jako Rachel Hawthorne i jest autorką serii Strażnicy Nocy (seria wydana w Polsce przez wydawnictwo Amber). Ta książka jest wspólną pracą matki i syna.

Akcja książki toczy się po wojnie z wampirami. Miasta są otoczone murami chroniącymi przez wampirami i na odwrót. Akcja rozwija się powoli, a jednocześnie trzyma w napięciu. Język książki jest prosty i zrozumiały. Tej książki nie da się tak po prostu zacząć czytać i odłożyć. Ona niesamowicie wciąga. Jak już się ją zacznie to trzeba ją skończyć do samego końca, który z pewnością zaskoczy nie jedną z czytelniczek.
Ja sam jestem pod wrażeniem "Ciemności przed świtem". Przeczytanie jej zajęło mi kilka godzin.Wprost nie mogłam się od niej oderwać. Gorąco ją polecam.

- Złapiesz mnie jak spadnę, co? - pytam.
- Złapię cię, zanim zdążysz się ześlizgnąć.- Uśmiecha się.

Tytuł polski: Ciemność przed świtem
Tytuł oryginalny: Darkness Before Dawn
Autorzy: J.A.London (Jan i Alex London)
Wydawca: Wydawnictwo AMBER
Rok wydania: 2012
Cena: 37,80 zł
Ilość stron: 367