wtorek, 22 października 2013

Grim. Pieczęć ognia. Gesa Schwartz

"Jesteś po za nawiasem, Mia, i wiem, że cierpisz z tego powodu (...) Bo oni nie czują tego, co ty czujesz. Nie mają pojęcia o Innoświecie."

Kto z nas nie wie czym są gargulce? Gargulce to w architekturze, dekoracyjne, ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ.

Jak się okazuje to nie tylko pełnią rolę dekoracyjną. Są również strażnikami ludzkiego świata. A co takiego chronią (oprócz oczywiście ludzi)? Zadaniem gargulców, a właściwie pewnej jednostki Cienioskrzydłych, w skład której wchodzą tylko te kamienne istoty mają za zadanie chronić również swój świat – Innoświat. Dawno, dawno temu na ludzi został rzucony Czar Zapomnienia, który sprawił, że ludzie nie widzą istot z innego świata. Właśnie do Cienoskrzydłych należy Grim, który rezyduje obecnie w Paryżu. Tam mieszka również Mia, która nie jest zwykłym człowiekiem. Jest bowiem hartydką, czyli osobą, która widzi to co dla zwykłych ludzi jest niewidoczne. To dzięki bratu, Jakubowi poznaje prawdę o sobie i to on wprowadza ją w świat pełen istot nie z tego świata i magii. Chłopak powierza swojej siostrze tajemnicę, która może albo ocalić świat ludzi i gargulców, albo go zniszczyć. A żeby tego było mało dziewczynie właśnie z tego powodu zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Jej jedynym sprzymierzeńcami są Grim i kobold, Remi. To oni towarzyszą jej w podróży po Innoświecie. Na dodatek ściga ich Serafin z Aten, który pragnie zniewolić gargulce. W trakcie tych niebezpiecznych przygód dziewczynę i gargulca zaczynają wiązać uczucia. Czy jest jednan możliwe by istoty z dwóch światy mogły być razem? Wszak prawo zabrania ludziom i gargulcom wiązać się. I jeszcze ten Serafin. Jaką tajemnicę skrywa i dlaczego Grimowi wydaje się znajomy? Czy Grimowi i Mii uda się ocalić Innoświat przed szaleńcem?

"On cię lubi. Tylko jeszcze o tym nie wie."

Moja pierwsza książka o gargulcach. Choć objętość troszeczkę mnie przerażała to za to treść była całkiem znośna. Autorka podzieliła rozdziały na „role” i jeden jest z punktu widzenia Grima, a drugi z Mii. To dobry pomysł, bo w ten sposób możemy poznać naszych bohaterów. Również mam tutaj niezłą dawkę poczucia humoru. Właśnie specyficzne poczucie humoru sprawia, że inne gargulce krzywo patrzą na Grima. Jednak jego zabawna postać nie ma się co równać z Remi, który przez całą drogę im towarzyszy. Co do samej historii to jest momentami zaskakująca. Mimo moich wcześniejszych obaw co do książki jestem zadowolona, że w nią zainwestowałam. Z całą pewnością sięgnę po następne tomy.

"Łagodnie pogładził ją po policzku i delikatnie pocałował. I w jego piersi nie było już mrozu, cienia ani półmroku. Zdecydował się na życie."


Tytuł polski: Grim. Pieczęć ognia
Tytuł oryginału: Grim - Das Siegel des Feuers (vol.1)
Autorka: Gesa Schwartz
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2013
Cena: 49,90 zł
Ilość stron: 628