środa, 8 stycznia 2014

Magiczna gondola - Eva Völler

Siedemnastoletnia Anna spędza wakacje w Wenecji. Podczas jednego ze spacerów jej uwagę przykuwa czerwona gondola. Dziwne. Czyż w Wenecji wszystkie gondole nie są czarne? Gdy niedługo potem Anna wraz z rodzicami ogląda paradę historycznych łodzi, zostaje wepchnięta do wody – a na pokład czerwonej gondoli wciąga ją niewiarygodnie przystojny młody mężczyzna. Zanim dziewczyna zejdzie z powrotem na pomost, powietrze nagle zacznie drżeć i świat rozpłynie się Annie przed oczami.

Ostatnio coraz częściej w Polsce zostają wydane książki niemieckich autorek. Jedną z nich jest "Magiczna gondola", której bohaterka przez "przypadek" przenosi się w czasie do XV wieku. Akcja dzieje się najpierw we współczesnej Wenecji by następnie przenieść się do roku 1499. Czy kiedyś zastanawiałyście się jak by to było przenieść się w przeszłość? Np. do czasów gdzie nie było telewizji, telefonów komórkowych czy samochodów. Oczywiście według nas byłby to koszmar. Jednak ludzie w tamtych czasach przejmowali się chorobami, które współcześnie są łatwe do wyleczenia.

Na początku Anna jest przerażona. Głównie dlatego, że po odzyskaniu przytomności okazuje się,że jest naga. Obok niej rozmawia dwóch chłopaków, który jeden po wymianie zdań odchodzi. Kiedy Anna wreszcie uświadamia sobie swoją obecną pozycję myśli tylko, że to zły sen. Jeden z głosów, które wcześniej słyszała należy do chłopak w dziwnym ubraniu. Oznajmia on, że dziewczyna przeniosła się w czasie i niestety szanse na jej powrót do domu są niewielkie. Na szczęście wyciąga do niej pomocną dłoń i zaprowadza ją do miejsca gdzie będzie bezpieczna. Tam Anna poznaje Klaryssę, która podobnie jak ona jest z przyszłości (dla Anny jednak jest to przeszłość). Mimo to jej obecność jest dla niej jakąś pociechą. Nowa znajoma pomaga jej przystosować się do obecnych warunków. Teraz głównym celem Anny jest odnalezienie tajemniczego Sebastiano dzięki, któremu się tutaj znalazła.Z czasem dziewczyna dowiaduje się, że nie znalazła się tutaj przez przypadek. Okazuje się, że Anna ma do wykonania zadanie. Co więcej nie jest zwykłą nastolatką. Została wybrana przez "Starców" na Obrońce podobnie jak tajemniczy Sebastiano. Chłopak wyjaśnia jej na czym polega jej rola. I razem podejmują wyzwanie i starają się uratować Wenecję przed zagładą. Czy im się to uda? A może Anna podobnie jak Klaryssa utknie w przeszłości?

Długo zastanawiałam się czy sięgnąć po "Magiczna gondola" autorki Evy Völler. Zaryzykowałam i stwierdzam, że warto było. Książka okazała się świetna. Pani Völler bardzo pięknie opisała Wenecję zarówno tę współczesną jak i tę z przeszłości. Również dobrze wykreowała postać Anny, którą polubiłam. "Magiczna gondola" od pierwszej strony trzyma w napięciu i sprawia, że nie możne się od niej oderwać nie skończywszy czytania. Mi osobiście przeczytanie zajęło kilka godzin. Co jeszcze? Książka jest również bardzo zabawna, a momentami wzruszająca (momenty związane z Matthiasem). Także okładka zachwyca. Wiem, wiem. Nie ocenia się książki po okładce, ale ta naprawdę jest śliczna. I w tym wypadku można zdać się na okładkę bo treść również zachwyca i wciąga czytelnika. Tak więc gorąco polecam tym co lubią podróże w czasie i piękną Wenecję.

Tytuł polski: Magiczna gondola
Tytuł oryginału: Zeiten Zauber. Die magische Gondel
Autorka: Eva Völler
Wydawca: Literacki EGMONT
Rok wydania: 2012
Cena: 39,99
Ilość stron: 464
1 komentarz:

  1. Zapowiada się niezmiernie ciekawie! Dodaję książkę do moich must have :D Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń